חינוך טכנולוגי

מאז ומתמיד היה ברור לקובעי המדיניות בישראל כי בהיעדר משאבים טבעיים עצמאותה הכלכלית, הביטחונית ושגשוגה של מדינת ישראל תלויים בקיומה של תעשייה מתוחכמת ומתקדמת המתבססת על מדענים ואנשי טכנולוגיה בכל הרמות.

החברה הישראלית, כמו גם חברות אחרות, עוברת תמורות מהירות הנובעות בעיקר מקצב התפתחותן של טכנולוגיות חדשות, מבוססות מדע ועתירות ידע. הטכנולוגיות החדשות שינו את מבנה המשק ואת דרישות שוק העבודה בישראל.                                                        יכולת השליטה בטכנולוגיות אלה קובעת כיום את כושר התחרות בשוק העולמי

מצב זה מעמיד את החינוך המדעי-טכנולוגי בפני הצורך להתעדכן ולהתחדש ולהתאים עצמו לעידן של חברה עתירת טכנולוגיות מתוחכמות.

משרד החינוך בעזרת המינהל למדע ולטכנולוגיה מבסס את מבנה הלימודים ותוכניות הלימודים במגמות הטכנולוגיות בחטיבה העליונה באופן שיכשירו את בוגריו להשתלבות מיטבית בתעשייה, באקדמיה ובצה"ל.

החינוך הטכנולוגי בחטיבה העליונה מהווה חלק מתכנית לימודים רחבה יותר, היוצרת רצף של לימודי מדע וטכנולוגיה מגן הילדים ועד לתום החטיבה העליונה, ומהווה בסיס להמשך לימודים במוסדות להשכלה גבוהה, במכללות אקדמיות ובמכללות לטכנאים והנדסאים.

עד לפני מספר שנים, הייתה "בריחת מוחות" גדולה לאזור המרכז, של עובדי הייטק מוכשרים שהרבה פעמים עזבו בלית ברירה. בריחת המוחות לא נגמרה, אך היא מאטה קצב בעקבות אנשי הצפון שאוהבים את מקום מגוריהם ומאמינים שיש עתיד להייטק גם בצפון. כיום ישנם מספר פארקי הייטק בצפון כגון חיפה, יקנעם, פארק תעשיות בר-לב שהוקם לאחרונה ומספר חברות ההייטק ומקומות העבודה בו הולך וגדל, ועוד.

אחד מבתי הספר המובילים באזור שלנו הוא בית הספר "כדורי", בבית הספר פועלות מגמות טכנולוגיות רבות, כדוגמא – מגמת מדעי המחשב שבכל שנה מסיימים בה עשרות תלמידים, חלקם הגדול יהיו מהנדסים.

כתלמיד לשעבר בבית הספר "כדורי" במגמת פיסיקה מחשבים, וכיום סטודנט להנדסת תוכנה. אני יכול להגיד שבמהלך לימודי באקדמיה, ניכר שהחינוך הטכנולוגי שקיבלתי בבית הספר היה איכותי ונתן לי בסיס טוב להמשך דרכי במסלול לימודים טכנולוגי, הן מהסיבה שהתקבלתי לתוכנית  עם תנאי קבלה גבוהים, והן מכך שהתחלת הלימודים הרגישה לי כמו דבר מוכר, גם אם הרמה שונה, היה לי רקע שעזר לי להשתלב ו"להכנס  לעניינים".

רבים לא מודעים לכך, אך באזור הצפון, ובפרט בגליל התחתון ובבית הספר "כדורי", קיים חינוך טכנולוגי נרחב ומושקע, המביא תלמידים רבים לנקודת פתיחה טובה להשתלבות במסלולים המעניקים כניסה לעולם ההייטק (כמו יחידות טכנולוגיות בצבא ולימודים אקדמאים בתחומים טכנולוגים מגוונים). לשם הבנה מעמיקה יותר בנושא, קיימתי שיחות עם אנשי החינוך הטכנולוגי בבית הספר כדורי:

החינוך בבית הספר כדורי

רשימת ההישגים של כפר הנוער החקלאי כדורי מתפרסת על פני עשורים מאז הקמת הכפר בשנת 1933 וקצרה היריעה מלהכיל, עם זאת ניתן למנות כמה הישגים מהשנים האחרונות:

1.תוצאות בדיקת ה"תמונה החינוכית" בשנת 2016 הבודקת: זכאות לבגרות, הצטיינות, גיוס, אחוז נשירה, התנדבות, טוהר בחינות, אירועי אלימות, אקלים חינוכי, תחושת תלמידים ומעורבות חברתית, מיקמה את כדורי בקריטריון הגבוה ביותר של משרד החינוך וכאחד מבתי הספר הטובים ביותר בארץ!

.2נשיא המדינה לשעבר, מר ראובן ריבלין העניק לכדורי תעודת הוקרה מיוחדת על חינוך מצטיין לשותפות בשנתיים האחרונות ברצף.

.3אחוז הזכאות לבגרות הוא מהגבוהים בארץ!

4.אחוז הזכאות לבגרות מצטיינת הוא מהגבוהים בארץ.

5.  18% מבוגרי כדורי הופכים לקצינים בצבא (הממוצע הארצי עומד על 4% ואחוז בוגרי מכינות קדם צבאיות עומד על 15% לשם השוואה).

6.אחוז התנדבות לשנת שירות, מכינות קדם צבאיות ושירות לאומי הוא מהגבוהים בארץ.

.7כמות עבודות החקר ברמת 5 יחידות לימוד המוגשות מדי שנה היא הגבוהה ביותר בארץ.

8.בוגרי כדורי בעבר ובהווה ממוקמים בתפקידי מפתח רחבים לאורך ולרוחב החברה הישראלית וביניהם ניתן למנות ראשי ממשלות, שרים, זוכי פרסם ישראל בתחומים שונים, גיבורי ישראל, מובילים בתעשייה ובהייטק, בעלי תפקידים בכירים בצבא ובמערכת הביטחון ורופאים פורצי דרך בתחומי הרפואה.

ראיון עם דלית אביגד, מנהלת בית הספר "כדורי"

 1. איך מתבטא תחום החינוך הטכנולוגי בבית הספר "כדורי"?

בכל שנה, 70 אחוז מתלמידי בית הספר "כדורי" מסיימים את הנתיב הטכנולוגי, במגוון גדול של מגמות.

הרעיון של המגמות הטכנולוגיות – הן משלבות התנסות פרקטית לצד הלימודים התיאורטיים, ההתנסות היא בעשיית פרויקט המביא לידי מימוש את היכולות שנרכשו בלימודים במגמה. למשל, במגמת תקשורת התלמידים עושים : 5 יחידות התנסותיות הכוללות עריכת סרט וגם 5 יחידות עיוניות, כך גם בלימודי המחשבים, בעיצוב גרפי, מכטרוניקה ובשאר המגמות הטכנולוגיות.

 • כבית ספר רב תרבותי האם מגמות החינוך הטכנולוגי פונות ומתאימות לכלל אוכלוסיית בית הספר?

אכן, בית הספר "כדורי" הוא בית ספר מקיף שלל כלל האוכלוסייה, וכך מקבלים תלמידים רבים את השרות של לימודיים עיוניים ולצידם התנסות מעשית, דבר המאפשר למנף את עצמם.

יתרה מזאת, בבית ספר "כדורי" כבית ספר מקיף, גם תלמידים שלא זכאים לתעודת בגרות מלאה, זכאים לתעודה טכנולוגית שהיא תעודה נוספת שעומדת בפני עצמה המקנה אפשרות ללמוד אחר כך בבית ספר להנדסאים. כך תלמיד שהתקשה במספר מקצועות בבית הספר, מיודע לתוכנית של הנדסאים ומשם יכול להמשיך ולעבוד בתחום ההנדסה.

 • איזה ערך מוסף מביאים צוות המורים בחינוך הטכנולוגי?

השפה והידע שנלמדים על ידי החינוך הטכנולוגי לדוגמא בהנדסת תוכנה, נמצאים בקורלציה עם צרכים של הצבא, למשל למידת שפות תכנות המשומשות בצבא ושימוש בטכנולוגיות, זאת בכפוף לתוכנית הלימודים. דבר זה בעצם מצריך כל הזמן את המורים להשתלמויות בדיסציפלינה כדי להיות כל הזמן מעודכנים, מלבד זאת הם עושים את זה הן בבית הספר במגמות, בתעשייה, באקדמיה. חלק מהמורים אף עובדים בעבודה נוספת כדי שיישארו מעודכנים למה שקורה בתעשייה.

לפחות 90 אחוז מהמורים של המקצועות הטכנולוגי הגיעו מהתעשייה ולא מלימודי הוראה בתואר ראשון אלא עשו הסבה וזהו הערך המוסף שהם מביאים איתם, הם יודעים גם מה קורה בחוץ.

 • מהו הקשר בין החינוך הטכנולוגי בבית הספר לצה"ל?

עיקר הקשר מתבטא במכללה להנדסאים בכדורי, בה לומדים 2 מגמות עיקריות (מכטרוניקה ותחבורה מתקדמת).

תלמידים המגמה מבקשים דחיית שירות, ובכדורי מכשירים תלמידים שישרתו בתפקידים אלו בצבא. בכדורי שומרים על קשר עם האנשים בצבא המגייסים לתחומים אלו ובתום הלימודים מגיעים האנשים הללו ומגייסים את התלמידים בכדורי ליחידות שחלקן נחשבות יחידות עילית בצה"ל. החינוך הטכנולוגי והערכים שמקבלים בכדורי מאפשר לתלמידים להגיע ליחידות עילית כאנשי טכנולוגיה.

 • האם וכיצד מעודדים בנות להשתלב במסלולים שמובילים לתחומים טכנולוגים?

בכדורי, במגמות המחשבים, יש לפחות 50 אחוז בנות.

אך מנגד ישנן מגמות טכנולוגיות, כמו מכטרוניקה שבהן אחוז הבנות קטן משמעותית.

אחת הסיבות לכך היא שכשתלמיד מסיים את בית הספר עם תעודה טכנולוגית, צהל עושה בו שימוש כצרכיו. דבר היוצר קושי בלגייס בנות ללמוד מקצועות מסוימים בתיכון.

 • כיצד מעודדים תלמידים לבחור במגמות השייכות לתחום החינוך הטכנולוגי, האם קיים קשר בין המגמות הטכנולוגיות לתעשייה?

יום המגמה – הוא יום המיועד למפגש עם הדיסציפלינה (מדמ"ח, עיצוב, אומנות, וכ'ו), מיועד לשימוש של תחום הלימוד בתעשייה ויש קשר הדוק בין מפעלי תעשיה / תעשיית ההייטק לבין המגמות הטכנולוגיות.

בנוסף, בכדורי מפתחים מה שנקרא "גאוות יחידה". הבוגרים שמשולבים בכל התעשיות הטכנולוגיות, מדברים עם התלמידים הצעירים, בגיוס למגמה והן במהלך יום המגמה.

הקשר בין התעשיה למגמות הוא קשר שמקפידים עליו בבית הספר. לדוגמא, מגמת הנדסת תוכנה יכולה לבקר באינטל, או לפגוש עובד באמזון שהוא בוגר כדורי, המספר כמה מה שהוא למד עזר לו להמשיך בתחום הזה.

*החינוך הטכנולוגי לא מתבטא רק בכך שהתלמידים בוחרים במגמות טכנולוגית – כבר בחטיבת הביניים ישנן פרויקטים טכנולוגים הן במסגרת לימודי החובה, והן במסגרת העשרה (בעבר תוכנית מופת, וכיום העתודה המדעית טכנולוגית). במסגרת העתודה המדעית טכנולוגית מצוותת לתלמידים, מורה לפיזיקה המלווה את התלמידים הללו בכל התחרויות (תחרות חלל, בניית חדרי בריחה וכל מה שקשור להעשרה של תלמידים).

 • האם ניתן סיוע מצד המדינה על מנת לקדם את החינוך הטכנולוגי בבית הספר?

היו זמנים קשים שבהם החינוך הטכנולוגי (תחומי הלואו-טק) זכו פחות לתקציבים ולעידוד. כיום המדינה מעודדת תלמידים ללמוד בחינוך הטכנולוגי, אך מלבד זאת, חשוב שהבית יתמוך תמיכה מנטאלית.

תלמיד מחוץ לחינוך הטכנולוגי יכול ביותר קלות להצליח. אך בחינוך הטכנולוגי נדרש בית ספר ובית שמעודד מצוינות וזה מה שנותן את המספרים הגבוהים של תלמידים שמסיימים את הלימודים בחינוך הטכנולוגי בהצלחה.

 • מהו החזון שלך לגבי החינוך הטכנולוגי בבית הספר "כדורי" ובכלל בצפון?

אני ממש מאמינה שמעבר לטכנולוגיה, החינוך הטכנולוגי בהכרח מבטא מצוינות, ומכין את התלמידים להתמודדות בעולם האמיתי. לא רק מבחינת פרנסה, התסכול של תוכנה שלא רצה בגלל באג, או של רובוט שלא עושה מה שאתה אומר לו הוא התמודדות שלא ניתנת בלימודים העיוניים. אני מאמינה שתלמיד שיושב לילות כדי לעבוד על הפרויקט שלו (אם זה במקצועות המחשב או באומנות או כל פרויקט אחר הניתן בבית הספר) ולא בוחר בקיצורי דרך, אלא עובד על הפרויקט בהתמדה ולאורך זמן, מקבל את המיומנויות שצריך כדי להצליח בחיים.

כי מעבר לכך שצריך מתכנתים בהייטק, התכונות שהתלמידים רוכשים בלימודים האלה, זה מה שינבא הצלחה, דווקא העימות עם הקושי.

אני ממש מקווה שהחזון של האזור שלנו בעקבות מה שבית הספר "כדורי" עושה באזור שלנו הוא החינוך הטכנולוגי – יפתחו פה עוד מפעלים טכנולוגים. ותהיה השכלה ברמה על תיכונית.

תוכניות החינוך הטכנולוגי בבית הספר כדורי

חטיבת הביניים :טכנולוגית :

עתודה מדעית טכנולוגית : מטרת התוכנית היא להגדיל באופן משמעותי את מספר התלמידים בעלי תעודת בגרות איכותית במדע וטכנולוגיה. לתכנית ישובצו תלמידים הלומדים 5 יח"ל מתמטיקה ושני מקצועות מדעיים נוספים ברמה של 5 יח"ל.

תכנית קדם עתידים : מטרת התוכנית לסייע לתלמידים להגיע לתעודת בגרות איכותית, שתאפשר להם להמשיך בלימודים אקדמיים, תוך פיתוח מיומנויות וכישורים אישיים המחזקים את תחושת המסוגלות העצמית ותורמים לגיבוש תמונת עתיד משמעותית, כזו התורמת לתעשייה ולמחקר בישראל.

החטיבה העליונה :

בחטיבה העליונה, בנוסף לתכניות והפרויקטים שקשורים לחינוך הטכנולוגי וממשיכים בחטיבה העליונה, קיימת תכנית נוספת שמתחילה בחטיבה העליונה ונקראת מרכז מדעני העתיד.

מרכז מדעני העתיד : מרכז מדעני העתיד  לקידום מחוננים ומצטיינים של קרן מיימונידיס הוקם במטרה להעניק לתלמידות ולתלמידים מצטיינים ומחוננים אפשרויות משמעותיות למיצוי הפוטנציאל הייחודי שלהם באמצעות השתתפות בתכניות ייחודיות, איכותיות ומובילות בתחומים מגוונים.

דלית אביגד מנהלת כדורי
דלית אביגד מנהלת כדורי

המכללה הטכנולוגית להנדסאים :

המכללה הטכנולוגית להנדסאים (Practical Engineer ) שבקמפוס כפר הנוער כדורי .

המכללה מיועדת לבוגרי כיתות י"ב ממגמות: "הנדסת מכונות" או "מערכות ייצור ממוחשבות", מכל הארץ, אשר סיימו את לימודיהם בהצלחה ורוצים להמשיך רצף  לימודי י"ג-י"ד ולרכוש תואר הנדסאי.

מגמות לימוד:

ההסמכה לתואר הנדסאי בסיום לימודי י"ג- י"ד, מתמקדת בכמה התמחויות ביניהן –

התמחות מכטרוניקה, התמחות אוטו-טק, התמחות מכונאות רכב.

תואר "מייסטר" למצטיינים

מכללת כדורי להנדסאים יחד  עם "עלית הנוער גרמניה" ואיגודי המוסכים הישראלי והגרמני, מקיימים מסלול התמחות ברכב מבוסס על מודל ההסמכה היוקרתי הגרמני – MEISTER , עבור תלמידים מישראל במכללה הגבוהה לרכב בפרנקפורט.

החינוך הטכנולוגי בצפון הארץ

החינוך הטכנולוגי שמתחיל בבית הספר בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה מהווה בסיס להמשך לימודים במוסדות להשכלה גבוהה, במכללות אקדמיות ובמכללות לטכנאים והנדסאים שמציעות תכניות רבות ומגוונות כחלק מהחינוך הטכנולוגי.

באזור הצפון ישנם מספר לא מועט של מוסדות לימוד, העוסקות ברובן בחינוך טכנולוגי.

העקרונות שעליהם מתבסס מבנה הלימודים בחינוך הטכנולוגי בישראל

 • מסגרת לימודי הטכנולוגיה מותאמת לצרכים העכשוויים והעתידיים של התעשייה המתקדמת ושל המשק המתפתח.
 • מסגרת זו מהווה תשתית להגדלת מספר בוגרי מערכת החינוך הממשיכים את לימודיהם במוסדות להשכלה גבוהה ובמכללות, בתחומי המדע והטכנולוגיה.
 • כל התלמידים בנתיב הטכנולוגי לומדים על פי תכנית לימודים מודולרית, המובילה אותם לבחינות בגרות. המבנה המודולרי מאפשר לכל תלמיד להגיע למרב ההישגים, בהתאם לשאיפותיו וליכולתו.
 • מבנה הלימודים גמיש ומאפשר לתלמידים לבחור מקצועות לימוד, לפי רצונם ונטיותיהם, מתוך מבחר של מקצועות ובהיקפים שונים, מרמת אוריינות ועד לרמת התמחות.
 • המגמות ותוכניות הלימוד בנתיב הטכנולוגי מבוססות על המדעים ומותאמות לעידן של משק מתוחכם, עתיר טכנולוגיות מידע ותקשורת.
 • מספר השאלונים בבחינות הבגרות צומצם, ויושמו העקרונות של הערכה חלופית.
השארת תגובה